Centrum Medyczne. Zrobimy wszystko abyś był w pełni zdrowia.

Nie daj się infekcjom

Ból całego ciała, dreszcze, temperatura nawet do 39 stopni może oznaczać, że dopadło nas przeziębienie lub infekcja wirusowa. Od kilku dni zmaga się z nimi coraz więcej łodzian.
– Trzeba koniecznie położyć się na kilka dni do lóżka i pić dużo płynów – mówi dr Wiesław Guziak, lekarz rodzinny z poradni przy ul. Kopcińskiego.
– W pierwszym etapie choroby możemy stosować metody domowe. Najlepiej pijmy ciepłe ziołowe herbatki lub herbaty z sokiem malinowym. Sięgnijmy po witaminę C, rutinoscorbin i wapno. Jeśli mamy kaszel pijmy syrop.
– Gorączka świadczy o tym, że nasz organizm walczy z infekcją. Należy cierpliwie poczekać i dać mu szansę, aby sam zwalczył chorobotwórcze drobnoustroje – dodaje doktor.
Nie należy wychodzić z domu, a tym bardziej iść do pracy – nie tylko możemy zarazić innych, ale i sami narażamy się na powikłania. Wystarczy kilkanaście minut przechłodzenia, aby objawy choroby się pogłębiły. Unikajmy również alkoholu, np. rumu do herbaty, bo nasila on przepuszczalność naczyń. W pierwszej chwili po wypiciu poczujemy się co prawda lepiej, ale konsekwencją będzie silniejszy katar i kaszel.
Obserwujmy, jak organizm zareaguje na leki – po 3-5 dniach objawy powinny ustąpić. Jeśli jednak pojawią się duszności lub kaszel będzie się nasilał, to należy się wybrać do lekarza. Niech sprawdzi, czy nie mamy zapalenie płuc lub oskrzeli. Do doktora należy pójść również, gdy mimo zastosowanego leczenia złe samopoczucie i gorączka po 5 dniach nie mijają. Nie wykluczone, że mamy grypę.
– Pacjentów najbardziej niepokoi kaszel, który jest najdłużej utrzymującym się powikłaniem po infekcjach – dodaje doktor.
Część chorych, nawet gdy lekarz sugeruje im, aby wzięli zwolnienie, odmawia, tłumacząc się trudną sytuacją w pracy. Dlatego powinniśmy być przygotowani, że w podobnej sytuacji doktor może nas poprosić o podpisanie w karcie leczenia, że odmawiamy przyjęcia zwolnienia

DUŻO ODPOCZYNKU

W trakcie choroby należy stosować lekkostrawną dietę, aby organizm całe siły mógł zmobilizować do walki z infekcją. Pić preparaty z wapnem, które uszczelniają naczynia. Naszym g ł o w n y sprzymierzeńcem w walce z przeziębieniem i grypą jest sen – w trakcie snu organizm nabiera sił, dzięki czemu szybciej zwalcza infekcję. Ważna jest tutaj zarówno ilość, jak i jego jakość. Najbardziej regeneracyjne właściwości ma ten spokojny, odpowiednio długi, a przede wszystkim nieprzerwany. Wynika to z faktu, że organizm zaczyna odpoczywać zwykle dopiero po 1-2 godzinach od położenia się do lóżka.

Część powikłań występuj bezpośrednio po chorobie. Inne ujawniają się dopiero po kilku tygodniach lub miesiącach. Są tym częstsze, im organizm jest bardziej osłabiony przez chorobę.

 Wśród powikłań grypy najczęściej zdarzają się:

  • wirusowe lub bakteryjne zapalenie płuc;
  • wtórne bakteryjne zapalenia płuc wywołane przez paciorkowce i gronkowce;
  • pogorszenie wydolności oddechowej u osób z przewlekłymi zapalenia mi oskrzeli;
  • zaostrzenie niewydolności serca i układu krążenia;
  • nasilenie zaburzeń rytmu serca;
  • zapalenie mięśnia serca i osierdzia;
  • zapalenie ucha środkowego;
  • zapalenie nerek;
  • powikłania neurologiczne i psychiczne (u dzieci, których matki podczas ciąży chorowały na grypę).Podstawowa Opieka Zdrowotna

Świadczenia POZ

Świadczenia POZ udzielane są ubezpieczonym, którzy dokonali wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej POZ poprzez złożenie odpowiedniej Deklaracji Wyboru. Każdy pacjent zgłaszający się do Poradni zobowiązany jest do okazania się aktualnym Dowodem Ubezpieczenia.

Kontakt

Statystyki stanu zdrowia

 czytaj więcej o naszej usłudze
Opinie o Centrum Medyczne Wiesław Guziak